Szukaj
  • Monika Kucharczyk

"Ile może kosztować projekt domu? Od 800 zł do kilkudziesięciu tysięcy"

Zaktualizowano: 28 mar 2019


całość artykułu dostępna na:


https://nieruchomosci.dziennik.pl/budowa-i-remont/artykuly/593545,ile-za-projekt-domu-nieruchomosci-pieniadze-architekt.html?fbclid=IwAR1rzn2-c-RTZ2SnPlbp2z11iLQfTjgxMnt1e8FlEol3CHqBjBmXzTyMRII

"

Indywidualny projekt domu jednorodzinnego może kosztować tyle, co osiem katalogowych projektów budynków o zbliżonych wymiarach i rozwiązaniach technologicznych. Ceny z gotowych planów rozpoczynają się od 800 zł, natomiast kwota za projekt oryginalny może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych - podpowiadają eksperci serwisu Domiporta.pl.


Marzec to miesiąc, w którym rokrocznie następuje niespotykany przez pozostałą część roku wzrost liczby nowych budów rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych. W 2018 r. wyniósł on 76 proc., ale rok wcześniej było to aż 120 proc. - wynika z danych GUS. Już wcześniej zaczyna się natomiast ruch na rynku gruntów, czego odzwierciedleniem może być, zanotowany w lutym wzrost liczby zapytań o działki w serwisie Domiporta.pl o 55 proc. Osoby, które planują budowę domu stają przed dylematem: skorzystać z tańszego, ale gotowego katalogowego projektu czy wydać więcej i zamówić u architekta oryginalny projekt, który spełni oczekiwania?


Projekt indywidualny - rozwiązanie droższe


Korzystanie z usług architekta tworzącego projekt indywidualny jest zalecane w kilku przypadkach. Przede wszystkim, gdy działka ma nietypowy kształt, złe warunki geotechniczne, bądź niedużą powierzchnię. Wpisanie atrakcyjnego domu w "trudną" działkę wymaga autorskiego podejścia. Drugim powodem decyzji o skorzystaniu z pomocy projektanta jest chęć posiadania domu niebanalnego, który spełniałby nietypowe wymagania przyszłego właściciela.


Przygotowanie oryginalnego projektu wiąże się z dużo większymi kosztami niż w przypadku planu katalogowego. Ale to nie koniec. Zaprojektowanie indywidualnego domu, na co składa się projekt architektonicznych, konstrukcyjny i instalacyjny, zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wiąże się to również z wielokrotnymi spotkaniami z architektem, podczas których na bieżąco są ustalane szczegóły projektu....."58 wyświetleń0 komentarzy

 

PRACOWNIA PROJEKTOWA

MONO-ART